Kopyalanmış Adam – José Saramago

Saramago ismini meşhur kitap Körlük’le duymuş olabilirsiniz. Kopyalanmış Adam ise bu müthiş edebiyatçının bir diğer harika romanı. Saramago Nobel Ödüllü bir yazar ve her okuduğum kitabı beni şaşırtıyor, etkiliyor.

Kopyalanmış Adam, oldukça kişisel bir konuyu ele alıyor. Psikolojik gerilim, bir sorgulama kitabı. Evrensel, insani duygu ve düşünceler anlatıldığından, nerede geçtiğinin bir önemi kalmıyor. Merakla ve ilgiyle bu gizeme kendimi kaptırdım. Aslında daha önce bolca işlenmiş bir konuyu ele alıyor: İnsanın neredeyse ikizi olacak başka bir insanla karşılaşmasının sonuçları nelerdir? Ancak Saramago’nun o kadar ilginç bir anlatımı ve değişik bakış açısı var ki, ortaya acayip bir kitap çıkıyor.

Söylemek gerekir ki, benim böyle övdüğüm kitaptan, siz belki biraz sıkılabilirsiniz. (Özellikle ilk yarısında) Saramago’nun tarzı her okur için kolay değil. Özellikle diyalogları virgüllerle ayırması, kimin ne dediğini karıştırmanıza neden oluyor. Ayrıca upuzun cümleler kuruyor, bu da hem çevirinin önemini arttırıyor hem de sizin metne odaklanmanızın önemini. Neyse ki metin orijinal dilinden, İspanyolca’dan çevrilmiş. Göze batan hiçbir sorun yok. Keyifle okunuyor. Yine de kendinizi metne vermenizde fayda var ki, bu basit gündelik hayat rutinlerini anlatır gibi görünen cümlelerden kopup gitmeyin ve bir süre sonra karşılaşacaklarınıza hazırlanın.

Kırmızı Kedi Yayınevi Saramago kitaplarını sarı renkte mat bir kapakla ve diğer kitaplardan farklı bir tür kağıtla basıyor. Kitabı elimde tutmaya bayılıyorum! Hafif dokulu bir kapak, okurken insana büyük zevk veriyor. Ciltli kapaktan bile daha çok hoşlanıyorum böyle mat ve dokulu kapaklardan.

Notlar:

  • Bu kitabın da bir film uyarlaması var. 2013 tarihli filmin ismi Enemy, ünlü oyuncularıyla ilgi çekici bir film. Açıkçası ben de kitabı okumaya filmin varlığını öğrendikten sonra karar verdim. Ancak filmi izlemeyi biraz erteledim. Böylece kitabı sindireceğim. (Yakışıklı Jake Gyllenhaal ve güzel Mélanie Laurent‘i görmeyi çok istiyorum)
  • Yaz Okuma Şenliği beni oldukça verimli okuyan birine dönüştürdü. 10 Puanım daha oldu böylece. 304 Sayfa. Kategori 5: 1001 kitap listesinden bir kitap.
  • Benzeri konulara değinen kitaplar arasında Dostoyevski- Öteki, ki bunun da yakın zamanda film uyarlaması gösterime girdi,  Edgar Allan Poe’nun kısa öyküsü William Wilson, hatta belki Stevenson – Dr Jekyll ve Mr Hyde sayılabilir.
  • Aslında çok ilgili değil ama bitirince 2007 yapımı İspanyol filmi Suç Zamanı’nı anımsadım. Aynı karışık hisler… Filmin orijinal ismi Los Cronocrimenes. Tavsiye ederim, çok güzel bir film.