İşte Onu Böyle Kaybedersin – Junot Díaz

Junot Díaz’ı 2008 yılında Pulitzer Ödülü almasını sağlayan romanı Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı ile tanıyor olabilirsiniz. İşte Onu Böyle Kaybedersin ise yazarın Türkçe’deki ikinci kitabı. Aslında içinde 9 öykü bulunan bu kitapta bir bütünlük var. Bu öykülerden 5 tanesi daha önce çeşitli dergilerde yayımlanmış.

Öykülerin neredeyse tamamı Dominikli bir gençle ilgili. Fakirlik, büyüme sancıları, toplum dışına itilme, Amerika’da göçmen olma falan filan… Bunlar zaten binlerce kez ele alınmış konular. Kitapta maço bir tavır var. Aslında bu karakterin içinde bulunduğu durum, yaşayışı ve kültürü nedeniyle normal görünse de, kitap boyunca sürekli kadınları aldatıp sonra da haklı çıkmaya çalışan bir karakter sinir bozucu olabiliyor. Kitabı sevmediğini söyleyen herkes kitabın mizojinist olduğunu belirtmiş zaten, tekrar tekrar yazmaya gerek yok.

Díaz, Dominik erkeklerinin ne kadar çapkın ne kadar umursamaz olduğunu anlatırken, gettolardaki yaşamı da bize biraz olsun gösteriyor. Öyküler ilerledikçe, ne yazık ki, tam bir erkek muhabbetinin ortasında buluyoruz kendimizi. Bu tür kitaplardan zaten kaçmaya çalışıyorum. Erkeklerin kendi dünyalarını incelemelerine ve bunlarla ilgili kitaplar yazmalarına itirazım yok. Ancak bu çocuksu aptallıkları ve kadın düşmanı, argo soslu cinsellik geyiklerini benle paylaşmalarına da gerek yok. Türklerde de örneklerini gördüğümüz bir errrrkek kitabı olmuş. Sadece bir öykü kadın gözünden, fena değil, ama benim gözümde kitabı kurtarmaya yetmedi.

Bunların dışında nasıl derseniz… Fena değil işte, vakit geçirmelik, çok satar, baskısı güzel, kalın kapaklı, güzel ciltli ve kapaklı. Kumsalda veya otobüste okunur.

Notlar:

  • Beni en çok sinirlendiren, öykülerde tam bir maço gerizekalı olarak yansıtılan karakterin, aslında üniversitede öğretim görevlisi olması. Bu durum, karakterle yazar arasında paralellik kurmamıza neden oluyor. İster istemez “okumuş etmiş ama gerizekalılıktan kurtulamamış” diye adama sinirlendim. (Díaz, MIT’de yazarlıkla ilgili dersler veriyormuş)
  • Kitabın kapağını Türkçe baskıda orijinaliyle aynı bırakmışlar. İşte en sevdiğim olay bu! Saçma bir kapak yerine güzel bir tasarım, orijinaliyle birebir.
  • Ödüllü romanı Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı‘nı Türkçe’de Everest Yayınları basmış.
  • Böylece Yaz Okuma Şenliği için bir kitap daha okumuş oldum. Kategori: İlk baskısını 2013’te veya daha sonra yapmış bir kitap. 224 sayfa, 10 Puan.