D&R – Can Yayınları 5 TL Kampanyası (Yaz 2015)

Can Yayınları ve D&R birkaç yıldır bu kampanyayı yapıyor. Kitapları neye göre seçtiklerini bilmem ama bu indirim bizler için harika. Yalnız şöyle bir durum var: D&R Can Yayınları 5 TL Kampanyası her mağazada yok. Anladığım kadarıyla sadece alışveriş merkezlerinde. Hangi D&R’larda olduğunu öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz. D&R’a gittiğinizde Can Yayınlarına ayrılmış bir standda, tanesi 5 TL’den birçok kitap göreceksiniz.

Kendime aşağıdaki kitapları seçtim. Seçilebilecek 58 yazar, 90 kitap var. Her baktığımda “aslında bunu da alsam iyi olurdu” dediğim başka bir kitaba takılıyorum.

Aklımda kalan ve alamadıklarım da var. Nadine Gordimer‘in 2 kitabı, Carlos Fuentes‘in 2 kitabı, Ayfer Tunç‘un Dünya Ağrısı, Ahmet Büke ve Behçet Çelik‘in öykü kitapları aklıma takıldı, ancak kendime koyduğum limit nedeniyle bunları henüz alamadım.

Kitapları neye göre seçtim?

  • Joseph Roth, Radetzky Marşı’nı 1932’de yazmış. Ancak bizde yayımlanma tarihi 2013. Ayrıca Sabitfikir’in 2013’ün en iyi 50 romanı listesine girmiş. Radetzky Marşı, ismini bilmeden melodisini ezberlediğimiz meşhur bestelerden biri, Strauss’un bestesi. Linkten dinleyebilirsiniz.
  • Gaute Heivoll ismini ilk kez gördüm, ancak yazarın Norveç’li olmasına ve kapaktaki “ödüllü” ibaresine kandım.
  • Behçet Çelik uzun süredir okumak istediğim bir yazardı. Kitap eleştirilerini ve kendisiyle yapılan röportajları okumuştum. Bu ilk romanı, aslında öykü kitaplarını merak ediyorum.
  • David Vann, geçen yıl da Caribou Adası kitabıyla indirimdeydi sanırım, kitabın ilgimi çektiğini hatırlıyordum. Pislik ne kadar hoşuma gider bilmiyorum ama okumak istedim.
  • George Eliot klasiklerden… Klasik kitapları bol bol okumak istiyorum. Bu kitabını bilmiyordum ancak ciddiye alınabilmek için erkek ismiyle yazan kadın George Eliot’u hevesle okuyacağım.
  • Florian Illies – 1913: Fırtınadan Önce yine ilk kez duyduğum bir kitaptı. Yazar 44 yaşında bir Alman. 1. Dünya Savaşı öncesi gergin dönemi anlattığı için ilgimi çekti, çünkü bu aralar Dünya Savaşlarıyla ilgili romanlar okumak hoşuma gidiyor. Özellikle 1. Dünya Savaşı ve 1900’lerin başları çok ilginç.